Urządzamy dom w stylu industrialnym

Styl industrialny: 5 najważniejszych zasad

Spis treści

Styl industrialny

Lofty cieszą się niesłabnącą popularnością już od wielu sezonów. Wysokie wnętrza, ogromne okna i duża ilość wolnej przestrzeni przywodzą na myśl minimalizm. Do tego wszystkiego w pofabrycznych pomieszczeniach czuć niepowtarzalny klimat przepełniony historią.

Nie każde mieszkanie jest jednak loftem i czasem trzeba dostosować się do panujących warunków. Na szczęście styl industrialny doskonale sprawdzi się w każdych warunkach. Wystarczy poznać kilka prostych sposobów na osiągnięcie wymarzonego efektu i zastosować je w swoim mieszkaniu.

5 najważniejszych cech stylu industrialnego

1. Przestrzeń

Pomieszczenia industrialne charakteryzują się wysokimi sufitami i pustą przestrzenią, gdzie poszczególne pomieszczenia gospodarcze płynnie się ze sobą łączą bez pomocy zbędnych ścian czy nawet nadmiaru drzwi. Takim sposobem biuro, kuchnia, jadalnia oraz sypialnia potrafią być jednym dużym pomieszczeniem.
Żeby uzyskać zamierzony efekt, należy unikać wszelkich ścianek działowych, a także nadmiaru drzwi. Duże okna wizualnie powiększają przestrzeń oraz zapewniają odpowiednie oświetlenie. Lustra ścienne mogą podkreślić ten efekt.

?c=31834&m=1701690&a=387161&r=&t=html - Styl industrialny: 5 najważniejszych zasad

2. Oryginalne meble

Tutaj pojawia się wyjątkowo duża dowolność, ponieważ styl industrialny stawia na meble z duszą. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest przeszukiwanie aukcji oraz stron internetowych w poszukiwaniu używanego umeblowania, niż inwestowanie w zestawy z popularnych sieci meblowych. Dobrym pomysłem może okazać się odwiedzenie pobliskich targowisk czy pchlich targów, kiedy będą organizowane. Oryginalnym i równie pożądanym sposobem nadania mieszkaniu wyjątkowego charakteru jest łączenie starego z nowym. Warto nad wszystkim dwa razy się zastanowić i ułożyć doskonałą kompozycję.

Inni czytali także: Home staging – skuteczny lifting wnętrza

3. Materiały jak z fabryki

Dawne, oryginalne lofty pełne były betonu, drewna i metalowych rur ciągnących się wzdłuż ścian czy pod sufitem. Teraz istnieją przyjemniejsze sposoby na uzyskanie odpowiedniego nastroju.
Zamiast korzystania z surowych materiałów, które zazwyczaj były obecne w loftach, można pokusić się o imitujące je panele, płytki czy dodatki do mieszkania. Kolorystycznie są identyczne jak dowolny gatunek drewna, surowy beton czy pokryty rdzą metal, a jednocześnie doskonale sprawdzą się w nowoczesnym mieszkaniu.
W stylu industrialnym doskonale sprawdzą się druciane lampy, meble z metalowymi wykończeniami oraz stoły z metalowymi nogami.

4. Kolor

To jeden z ważniejszych czynników podczas aranżacji wnętrza w stylu industrialnym. Powinny dominować tu biele, beże oraz szarości.
Doskonałym sposobem jest pomalowanie ścian na biało, aby wizualnie zwiększyć przestrzeń oraz położenie podłogi w barwach drewna lub betonu. Aby przełamać nico schemat i dodać mieszkaniu życia, można pokusić się o kilka dodatków w kontrastowych kolorach. Mogą być to obrusy na stół, obraz na ścianę czy kilka poduszek na łóżko. Ważne jest, aby zachować umiar i nie zasłonić industrialnego wystroju mieszkania.

?c=33873&m=1853787&a=387161&r=&t=html - Styl industrialny: 5 najważniejszych zasad

5. Proste dodatki

Część aranżacji, która nadaje mieszkaniu życie. Niezbędne są tutaj lampy z metalowymi lub drucianymi kloszami. W tym samym stylu mogą sprawdzić się oświetlenia tworzone na kształt prostej żarówki zawieszonej na dobrze widocznych kablach.
Stare, ale zadbane przedmioty z minionych epok również doskonale podkreślą styl mieszkania. Popularne w tej kwestii są gramofony czy maszyny do szycia lub pisania. W stylu industrialnym ważna jest funkcjonalność, dlatego właśnie i na tę kwestię warto zwrócić uwagę. Drabina doskonale wpasuje się w przestrzeń, jeśli będzie stać na przykład przy wysokim regale z książkami. Równie dobrze może pełnić funkcję wieszaka blisko drzwi wejściowych.
Należy zachować umiar z dodatkami, ponieważ styl industrialny w głównej mierze stawia na minimalizm.

Inni czytali także: Notariusz, akt notarialny i koszty notarialne

Czemu styl industrialny zdaje się być tak surowy?

Wszystko zaczęło się z początkami stylu industrialnego, które miały miejsce w latach 50’w Stanach Zjednoczonych. W tamtym czasie upadło wiele dużych firm i przedsiębiorstw, które pozostawiły po sobie opuszczone fabryki. Ogromne budynki szybko zyskały nowych lokatorów, a byli nimi artyści żyjący swoimi marzeniami. Chociaż nie mieszkali tam legalnie, to nigdy nie byli przez nikogo niepokojeniu. W końcu fabryki nie miały już właścicieli, a młodzi ludzie nikomu nie przeszkadzali. Szukali nowych rozwiązań i sposobów na aranżacje tak przestrzennych miejsc.
Styl ten zdobył popularność w Polsce w latach 90′, w podobnej sytuacji jak w Stanach Zjednoczonych. W wyniku przekształceń gospodarczych fabryki pozostawały puste i zostawały przerobione na mieszkania. W dalszym ciągu bez większego problemu można znaleźć liczne, opuszczone fabryki, które aktualnie znajdują się w stanie ruiny.
Jak łatwo się domyślić, budynki te cechowały się wysokimi sufitami i dużymi oknami. Podłoga zazwyczaj była betonowa, a metal występował w postaci różnego rodzaju rur, przewodów i lamp. Drewniane dodatki również były na porządku dziennym.

Zobacz nasze nieruchomości zagraniczne

Styl industrialny skutecznie naśladuje ten niepowtarzalny klimat opuszczonych fabryk poprzez odpowiednią kolorystykę i wykorzystane materiały. Oczywiście na potrzeby mieszkań wszystko jest ocieplone i znacznie lepiej wykończone. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących minimalizm oraz przestrzeń.
Podczas planowania aranżacji warto pamiętać przede wszystkim o właściwym doborze kolorów oraz materiałów imitujących beton oraz drewno.

?c=33044&m=1793001&a=387161&r=&t=html - Styl industrialny: 5 najważniejszych zasad

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *