Wady i zalety domu z drewna

Domy z drewna – wady i zalety

Spis treści

Domy z drewna kojarzą się z surowością. Szczególnie gdy widać na nich pracę żywego materiału.

Jedni się ich obawiają, inni wręcz kochają. Jakie tak naprawdę są domy z drewna?

Każde biuro nieruchomości potwierdzi, że znacznie większą popularnością wśród Polaków, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, cieszą się domy murowane, które uznawane są za trwalsze. W ostatnich czasach coraz więcej zwolenników zyskują jednak również domy drewniane, które mają niepowtarzalną atmosferę. Zanim podejmiemy decyzję o budowie lub zakupie domu z drewna, warto rozważyć wszystkie jego wady i zalety.

 

Domy z drewna – zalety

 

Zdrowy mikroklimat

W związku z tym, że drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza wewnątrz budynku specyficzny mikroklimat, którego nie można uzyskać w innych technologiach budowy. Każdy z nas z pewnością choć raz w życiu był w drewnianym domu i miał okazję poczuć, że w jego wnętrzu panuje inna, przyjemniejsza atmosfera.

 

Krótki czas budowy domów z drewna

 

Przewagą budowy domu drewnianego nad murowanym jest znacznie krótszy czas jego budowy, może on bowiem powstać nawet w 3 miesiące. Nie ma bowiem konieczności stosowania koniecznych w przypadku domów murowanych przerw technologicznych. Skrócenie czasu budowy ma nie tylko tę zaletę, że szybciej w nim zamieszkamy, ale także, że znacznie krócej będziemy musieli się w nią angażować.

 

Drewno to dobra izolacja cieplna

 

Dom drewniany ma bardzo dobrą izolację cieplną, dzięki czemu latem do jego wnętrza nie przenika gorące powietrze, a zimą kumuluje on ciepło wewnątrz pomieszczeń. Możemy więc zaoszczędzić na ogrzewaniu domu drewnianego, ponieważ ogrzewamy tylko powietrze wewnątrz niego, a nie tak jak w przypadku domu murowanego, także ściany.

 

Możliwość prowadzenia budowy domów z drewna przez cały rok

 

Poza pracami ziemnymi, związanymi z położeniem fundamentów, domy drewniane można budować przez cały rok, także zimą. Co prawda dostępne obecnie technologie umożliwiają także wykonywanie wielu prac związanych z budową domu murowanego zimą, ale zazwyczaj wiąże się to z zastosowaniem chemii, co podnosi koszty i często daje gorsze efekty.

 

pexels sindre strom 950058 1  - Domy z drewna - wady i zalety

 

Łatwość przebudowy domów z drewna

 

Wbrew pozorom przebudowa lub rozbudowa domu drewnianego jest znacznie mniej kłopotliwa niż w przypadku budynków murowanych. Łatwiej, bez niszczenia ścian można również wymieniać i rozbudowywać wewnętrzne instalacje, ponieważ prowadzone są w specjalnych przewodach.

 

łatwość konstrukcji

 

Wbrew krążącym powszechnie opiniom właściwie zbudowany dom drewniany jest bardzo trwały i niestraszne mu burze i wichury. Drewno wykorzystywane do jego konstrukcji jest odpowiednio obrobione mechanicznie i zaimpregnowane, dzięki czemu jest elastyczne i wolno się starzeje. Nowoczesne domy drewniane są także wbrew pozorom ogniotrwałe.

Inni czytali też  Domy z poddaszem o wadach i zaletach

 

Domy z drewna – Wady

 

Domy z drewna – Trudności w znalezieniu dobrego wykonawcy

W związku z tym, że domów drewnianych powstawało znacznie mniej niż murowanych, na rynku dostępnych jest także znacznie mniej fachowców zajmujących się ich budową. Znalezienie dobrej firmy z doświadczeniem może potrwać. Niestety nie oznacza to, że kiedy już ją znajdziemy, od razu będziemy mogli rozpocząć budowę. Często trzeba bowiem czekać na dostępność wybranej ekipy wiele miesięcy. Szczególnie, gdy popularność tej technologii ponownie wzrosła

 

Dostępność materiału

Drewno przeznaczone na budowę domu z bali, tak samo, jak w konstrukcji szkieletowej musi być odpowiednio wysuszone, obrobione i zaimpregnowane. Trzeba się liczyć z tym, że nie będzie ono dostępne od ręki, a po jego zamówieniu będziemy musieli czekać. Aby nasz nowy dom był trwały i zdrowy przez długie lata, nie możemy jednak ulegać pokusie zastosowania gorszych materiałów, szybciej dostępnych lub tańszych.

 

Niewielka bezwładność cieplna

Dom drewniany po uruchomieniu ogrzewania bardzo szybko się nagrzewa. Po jego wyłączeniu niestety również szybko ulega wychłodzeniu.

 

Domy z drewna – ograniczenia konstrukcyjne

Dom drewniany zbudowany z bali osiada na skutek wysychania drewna i jego spłaszczania poprzez nacisk dachu. W wyniku tego procesu obniża się, nawet o kilka centymetrów. Należy wziąć to pod uwagę podczas budowy, odpowiednio montując okna, instalacje wewnętrzne, komin, a nawet rynny.

O tym, że chcemy wybudować dom drewniany, powinniśmy wiedzieć już na pierwszej wizycie w biurze nieruchomości. Niestety nie wszędzie będzie on bowiem dobrze wyglądał. Jeśli marzymy o domu drewnianym, poinformujmy o tym pośrednika nieruchomości, z którym współpracujemy, wówczas zaproponuje nam odpowiednie działki.

Kursy nieruchomości

5/5 - (2 głosy)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *