Wady i zalety klimatyzacji w mieszkaniu

Wady i zalety klimatyzacji w mieszkaniu

Spis treści

Klimatyzator nie jest pozbawiony wad. Większość jest jednak wynikiem niewłaściwego użytkowania.

 

Klimatyzatory mogą pobierać powietrze z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, aby je schłodzić i dodatkowo nawilżyć lub – w przypadku systemu jednostek wewnętrznych i zewnętrznych – wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze, które pochodzi z zewnątrz budynku. Urządzenie obsługuje jedno pomieszczenie lub cały budynek, w zależności od wybranego wariantu i zaawansowania systemu. Nikogo już nie dziwią urządzenia wyposażone w elementy grzejne, za pomocą których możemy ogrzewać pomieszczenia w okresie większego zapotrzebowania na ciepło lub nawet przed sezonem grzewczym.

 

Na jakim programie powinien działać klimatyzator?

 

Taki, który sprawi, że poczujemy się najlepiej! Najzdrowsze temperatury dla naszego organizmu to około 20-24 stopni C zimą i 23-26 stopni C latem. Wilgotność powinna pozostać na poziomie 40-60%. Prawidłowe ustawienie temperatury i utrzymanie odpowiednich parametrów związanych z wilgotnością będzie dla nas całkowicie bezpieczne. Nie ma potrzeby przechładzania pomieszczenia, gdy na zewnątrz jest gorąco. Gwałtowna zmiana temperatury naraża nas na niepotrzebne infekcje i przeziębienia. Aby powietrze nie wysychało, wystarczy zwrócić uwagę, czy wybrany klimatyzator posiada funkcję pozwalającą regulować wilgotność w pomieszczeniu, a w większości urządzeń jest to standard.

Producenci podpowiadają optymalne ustawienia: urządzenia zazwyczaj działają na jeden z kilku sposobów lub dostosowują parametry pracy, „zgadując” nasze potrzeby. Nowoczesne urządzenia i systemy pełne są czujników: czujników temperatury i wilgotności oraz czujników ruchu. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się więcej osób, klimatyzator pracuje z większą mocą, aby zapobiec wzrostowi temperatury. A gdy wyjdziemy z pokoju na dłużej niż powiedzmy 20 minut, zaczyna działać z „niższą prędkością”, więc nie ma niepotrzebnego zużycia energii (urządzenie zużywa więcej energii na wyłączenie i ponowne włączenie niż przy zmniejszonej mocy).

 

Klimatyzacja w mieszkaniu wady i zalety - Wady i zalety klimatyzacji w mieszkaniu

 

Inni czytali także: Home staging – skuteczny lifting wnętrza

 

Oczywiście można go również obsługiwać za pomocą pilota, a nawet laptopa, tabletu lub smartfona. Klimatyzatory w tym temacie nie pozostają w tyle za innymi urządzeniami gospodarstwa domowego.

 

W ostatnich latach wiele się wydarzyło w dziedzinie projektowania urządzeń. Białe pudła o dużych rozmiarach to już przeszłość. W ich miejsce na sklepowych półkach widzimy eleganckie klimatyzatory w cienkiej konstrukcji (nawet o grubości 160 mm), jednostki w różnych kolorach (nie tylko nieśmiertelna biel i szarość, ale także intensywna czerwień i ciemna czerń), czasem wzbogacone o element panelowy w formie lustra lub nawet – zdjęcia rodziny lub ukochanego zwierzaka jeśli wolimy takie rozwiązania).

 

Z drugiej strony klimatyzatory nie zawsze można nazwać „dekoracją”. Jak więc dopasować go do wystroju wnętrz?

 

Powinniśmy wybierać urządzenia kierując się designem i stylem. Klasyczne lub romantyczne style dekoracyjne nie powinny przyciągać uwagi urządzeniami chłodniczymi. Warto wybrać wyrównany, dopasowany kolor do koloru ściany. Najtańszą opcją będzie biały kolor urządzenia na białej ścianie. Droższe będą pomalowane na inny kolor ściany lub np. pokryte lustrem. W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach można czasem pozwolić sobie na podkreślenie bardzo pięknego, dekoracyjnego urządzenia.

 

Jeśli jednak klimatyzator jako element wyposażenia przeczy naszemu poczuciu estetyki, zawsze możemy wybrać urządzenie ukryte w suficie podwieszanym.

 

Czy to urządzenie jest szkodliwe? To zależy głównie od nas.

 

Na szczęście wśród bajek można umieścić opinie, że klimatyzacja szkodzi domownikom. O ile oczywiście nie zapomnimy o właściwej konserwacji systemu i okresowych przeglądach. Podstawowa zasada brzmi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie powinniśmy zaniedbywać klimatyzatora, w przeciwnym razie wkrótce zauważymy niepokojące problemy w gospodarstwie domowym takie jak katar, kaszel, zawroty głowy. Zanieczyszczenie systemu może również przyczynić się do rozwoju i zaostrzenia alergii, zwłaszcza u dzieci. Konserwacja jest również ważna dla jakości powietrza. Filtry powietrza powinny być czyszczone co najmniej dwa razy w roku, najlepiej przez profesjonalną firmę raz w roku. To przynajmniej do pewnego stopnia usunie wirusy i bakterie z powietrza. Co ciekawe, klimatyzator potrafi nawet oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń, zarodników pleśni czy dymu papierosowego (odpowiada za to system wielofiltrowy).
Nie tylko korzyści

Wśród mankamentów instalacji, oprócz wspomnianej już potrzeby regularnych przeglądów i czyszczenia, możemy również wymienić hałas. Na decybele będziemy narzekać zwłaszcza przy starszych urządzeniach. Wybierając klimatyzator warto zwrócić uwagę, czy urządzenie emituje dźwięki poniżej 35 dB. Dodatkowo sprawdzamy zużycie energii elektrycznej, w przeciwnym razie nasze rachunki za prąd znacznie wzrosną. W rzeczywistości sami użytkownicy mają decydujący wpływ na działanie systemu.

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

1 Odpowiedź

  1. Klimatyzacja pierwsza klasa! Kupienie własnego mieszkania w Warszawie to mój cel i mam nadzieję, że mi to wyjdzie. Rozważałem to, żeby zakupić nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *