Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości

Wybór pośrednika nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Spis treści

Sprzedajesz nieruchomość. Postanowiłeś powierzyć to agencji nieruchomości. Teraz czeka Cię podjęcie ważnej decyzji: Jak wybrać dobrego pośrednika? Mieszkanie czy dom to często majątek życia i lepiej powierzyć to dobremu agentowi.

Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości?

Na co zwrócić uwagę przy doborze dobrego agenta nieruchomości?

  • Najlepszym miernikiem dobrego pośrednika – jest jego polecenie, czyli rekomendacje, które otrzymał od innych klientów bądź polecili go Twoi znajomych czy rodzina.
  • Dobry pośrednik wie, że najlepszą reklamą jest zadowolony klient
  • Przede wszystkim należy sprawdzić, czy biuro posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dodatkową rekomendacją jest licencja ministerialna, którą było naprawdę ciężko zdobyć.
  • Sprawdź, jakie ma opinie w internecie. Zobacz czy to młoda firma czy taka, która ma przynajmniej 7 lat doświadczenia.
  • Umów się wpierw na spotkanie. Dobrze, aby na takim spotkaniu były wszystkie osoby decyzyjne związane ze sprzedażą nieruchomości. Poznaj osobę, z którą masz współpracować.
  • Liczy się nie tylko jego doświadczenie, zaangażowanie, staż, wiedza na temat rynku itp., lecz ogromne znaczenie ma jego osobowość, empatia, pasja do nieruchomości, determinacja i pewność siebie. Suma tych cech gwarantuje sukces w sprzedaży Twojej nieruchomości.
  • Trzeba zwrócić też uwagę czy pośrednik współpracuje np. z doradcą kredytowym, czy zaufanym notariuszem, a także rzeczoznawcą majątkowym

O co zapytać na spotkaniu z pośrednikiem nieruchomości?

Zanim umówisz się na pierwsze spotkanie warto zadać sobie pytanie: czego tak naprawdę oczekujesz od pośrednika?
Odpowiedź na powyższe pytanie jeszcze przed podpisaniem umowy pozwoli uniknąć niedomówień. Agent powinien Ci przedstawić jasne zasady współpracy. Umów nigdy nie należy podpisywać w pośpiechu. Powinieneś mieć czas przeczytać wcześniej umowę, jaką z nim podpiszesz (nie na kolanie przed blokiem, ale na spokojnie). Powinieneś też dowiedzieć się, za co zapłacisz i do czego będzie zobowiązane biuro w ramach swojego wynagrodzenia. Dlatego powinieneś oczekiwać, że agent z biura nieruchomości odpowie na każde Twoje pytanie związane z umową i wyjaśni zakres warunków.

 

agent nieruchomosci opinie - Wybór pośrednika nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

 

Pierwsze spotkanie z pośrednikiem ma bardziej służyć wspólnemu poznaniu się i zbudowaniu wzajemnego zaufania Może to niektórych zaskoczyć, ale to głównie pośrednik na pierwszym spotkaniu będzie zadawał Ci wiele pytań. Powinien dowiedzieć się jak najwięcej na temat nieruchomości oraz Twoich oczekiwań. Bardzo ważnym aspektem jest sprawdzenie dokumentacji mieszkania czy domu. Lista ta, w zależności od nieruchomości może być bardzo długa, z czego często nie zdajemy sobie sprawy sprzedając samodzielnie.
Dlaczego tyle pytań i dokumentów? Właśnie po ich zadaniu i przejrzeniu dokumentów możemy się szybko zorientować czy mamy przed sobą profesjonalnego pośrednika. Bądźmy też szczerzy, określmy, jakie mamy możliwości finansowe, dlaczego sprzedajemy nieruchomość, jak szybko musimy sfinalizować sprzedaż.

Umowa na wyłączność.

Warto podpisać umowę na wyłączność, która daje wiele więcej możliwości oraz działań marketingowych.

A co to oznacza w praktyce?
Wygoda. Jedna agencja = jeden pośrednik.
Oszczędność i organizacja czasu.
Promocja i efektywność sprzedaży.
Dokładna lokalizacja.
Home Staging.
Profesjonalna sesja zdjęciowa.
Filmowanie dronem.
Dzień otwarty.
Współpraca z innymi Agencjami Nieruchomości.
Opieka prawna.
Bezpieczeństwo.

Dodatkowym atutem podpisania umowy na wyłączność są usługi, które mogą przyspieszyć sprzedaż Twojej nieruchomości.

Dobra wycena nieruchomości

Trzeba zacząć od rzetelnej analizy rynku. Często klienci przeceniają swoje lokale i są one nie do sprzedania za pożądaną cenę. A więc podstawową sprawa jest urealnienie ceny możliwej do osiągnięcia ze sprzedaży. Podpisując umowę na wyłączność pośrednik w obrocie nieruchomościami, pomoże Ci oszacować wartość możliwą do uzyskania na podstawie cen transakcyjnych z ostatnich kilku miesięcy (oczywiście zbliżonych parametrami do Twojej). Przy nieruchomościach bardziej złożonych można liczyć również na współpracę z rzeczoznawcą majątkowym, który wykona operat szacunkowy.

Dokumentacja

Sprawy formalne i papierologia nie należą do najłatwiejszych. Nic tak nie zniechęca sprzedających/kupujących jak problemy, utrudnienia i czas oczekiwania do dokumentacje. Agent powinien nam też zaoferować pomoc w skompletowaniu dokumentów.

Zatem jeśli podjąłeś już decyzje o sprzedaży nieruchomości… czas zacząć działać.

5/5 - (22 głosy)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *