wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości – jak wyceniać mieszkanie

Spis treści

Wycena nieruchomości, czyli – Jak wycenić nieruchomość?

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju nieruchomość chcesz sprzedać, im trafniejszą podejmiesz decyzję dotyczącą ceny ofertowej, tym większą będziesz miał satysfakcję z transakcji.

Zrozumiałe jest to, że jako sprzedawca chcesz zarobić jak najwięcej na swojej nieruchomości. Jednakże nieumiejętne określenie wartości nieruchomości spowoduje, że oferta będzie znacznie odbiegać od realiów rynkowych. Wówczas nie powinien dziwić fakt, że w przypadku znacznego zawyżenia ceny, taka oferta nie wzbudzi odpowiedniego zainteresowania na rynku. Zaś zaniżając cenę prawdopodobnie nabywcę znajdziesz stosunkowo szybko, przy czym możesz na tym znacznie stracić.

Z kolei jako kupujący chcesz zapłacić jak najmniej. Proponując dużo niższą kwotę niż cena ofertowa, należy liczyć się z tym, że nieruchomość, o której marzysz, może zostać sprzedana innej osobie za wyższą cenę.

Inni czytali także: Biuro nieruchomości Warszawa – jak wybrać agencję nieruchomości?

Najbezpieczniej jest powierzyć proces sprzedaży nieruchomości specjalistom, którzy posiadają zarówno odpowiednie doświadczenie, jak i wiedzę potrzebną do tego, by przygotować atrakcyjną ofertę cenową, ale także przeprowadzą cię krok po kroku przez proces sprzedaży. Podczas takiego procesu nie bez znaczenia są pozostałe elementy związane ze sprzedażą, czyli jak już powszechnie wiadomo – odpowiednie przygotowanie mieszkania/domu, profesjonalne zdjęcia, marketing, czy prezentacja nieruchomości. Wówczas możesz liczyć na wyższą skuteczność sprzedaży.

Nie każdy może pozwolić sobie na zaangażowanie specjalistów, więc całą pracę związaną ze sprzedażą bądź kupnem będzie musiał wykonać sam.

Jednym z kluczowych elementów procesu sprzedaży będzie ustalenie odpowiedniej ceny nieruchomości, którą planujemy zaoferować na rynku. Nie każda z ofert pojawiających się na rynku jest dobrze przemyślana. Dlatego niezależnie od tego czy planujesz sprzedać, czy kupić, zweryfikuj cenę nieruchomości, zanim podejmiesz dalsze decyzje. Do tego celu możesz posłużyć się profesjonalną wyceną lub samodzielnie ją wykonać.

Jak wyceniają rzeczoznawcy majątkowi?

Opinia o wartości nieruchomości określona przez rzeczoznawcę majątkowego jest sporządzona na piśmie wyłącznie w formie operatu szacunkowego. Jest to dokument, w którym znajdziesz szczegółowe informacje o wycenianej nieruchomości oraz wytyczne, na podstawie których została oszacowana jego wartość.

W Polsce w wyniku wyceny nieruchomości rzeczoznawca określa:

  • Wartość rynkową nieruchomości, czyli najbardziej prawdopodobną cenę możliwą do uzyskania na rynku. Wartość ta określana jest poprzez analizę cen rynkowych nieruchomości podobnych.
  • Wartość odtworzeniową nieruchomości określa się dla nieruchomości, które nie są lub nie mogą być przedmiotem obrotu rynkowego. Jest to kwota, jaką musielibyśmy zapłacić za nabycie gruntu oraz wybudowanie budynków, by mieć taką nieruchomość, jaka podlega wycenie.
  • Wartość katastralną nieruchomości, którą określa się dla celów podatkowych.
  • Wartość bankowo-hipoteczną nieruchomości, którą określa bank na potrzeby zabezpieczenia kredytu.
  • Inne wartości.

Operat szacunkowy określający wartość rynkową zazwyczaj wskaże niższą wartość niż ceny oferowane na rynku nieruchomości. Wynika to z tego, że w profesjonalnej wycenie nieruchomości standard wykończenia nieruchomości ma niewielkie znaczenie oraz, co ważniejsze, obliczenia oparte są o ceny transakcyjne. Różnica między ceną transakcyjną a ceną ofertową może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Warto ustalić definicję obu pojęć.

Cena ofertowa jest to kwota, którą sprzedający chciałby uzyskać za swoją nieruchomość.

Cena transakcyjna jest to cena, po której nieruchomość została faktycznie zbyta. Ta właśnie kwota widnieje w akcie notarialnym.

Koszt wyceny nieruchomości wykonanej przez rzeczoznawcę majątkowego zależy od kilku czynników, w tym mi.in od regionu, rodzaju nieruchomości, celu wyceny. Cenniki wycen nieruchomości wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Inni czytali także: Podatek katastralny, czyli podatek od wartości nieruchomości

Jak samodzielnie oszacować cenę nieruchomości?

Jeżeli nie musisz posiadać oficjalnego dokumentu potwierdzającego wartość, możesz pokusić się o samodzielną wycenę nieruchomości. Do tego celu najlepiej użyć tzw. kalkulatorów wyceny online, które są oferowane zazwyczaj bezpłatnie. Są to algorytmy, które działają metodą porównawczą i podobnie jak rzeczoznawcy majątkowi dobierają nieruchomości o zbliżonych cechach do porównywanej nieruchomości. Przy wyborze takiej opcji warto sprawdzić, z jakiej bazy danych pochodzą wyniki wyceny – czy są to ceny ofertowe, czy transakcyjne. Dzięki tej metodzie możesz stosunkowo szybko upewnić się, że wycena nie odbiega od cen oferowanych na rynku. Poza tym warto przejrzeć różne portale internetowe sprzedające nieruchomości i porównać z nieruchomością do sprzedaży, jednakże jest to czasochłonna i żmudna praca.

Trafna wycena nieruchomości ma niewątpliwie wpływ na skuteczność sprzedaży.

Jeżeli chcesz zająć się sprzedażą, odpowiednie przygotowanie do tego procesu na pewno przyniesie dobry efekt. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby przejść samodzielnie przez ten proces, zaproś do współpracy specjalistów, którzy wykonają tę pracę za ciebie.

Kursy nieruchomości

Nieruchomości za granicą

5/5 - (3 głosy)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *