Wynajem a goście powracający

Wynajem a goście – czy cykliczne przyjmowanie tych samych gości w wynajmowanym mieszkaniu to podnajem?

Spis treści

Wynajem a goście – czy są jakieś ograniczenia?

Czy cykliczne przyjmowanie tych samych gości w wynajmowanym mieszkaniu to podnajem? To pytanie trapi wielu właścicieli mieszkań oraz najemców, którzy nie do końca wiedzą, na co mogą sobie pozwolić. Odpowiedź nie jest prosta i wiele zależy od uzgodnień między wynajmującym a najemcą.

Wynajem a goście

Wynajmującego i najemcę obowiązuje umowa najmu, w której powinny zostać zawarte wszelkie aspekty związane z korzystaniem z mieszkania. Zazwyczaj w umowie najmu istnieje zapis, że najemca bez zgody wynajmującego, nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. To kluczowe kwestie w rozwiązaniu problemu związanego z wynajmem a gośćmi.

?c=28672&m=1380597&a=387161&r=&t=html - Wynajem a goście - czy cykliczne przyjmowanie tych samych gości w wynajmowanym mieszkaniu to podnajem?Zobacz naszą nieruchomość: Apartament do wynajęcia – Mennica Residence

Kodeks Cywilny reguluje definicję podnajmu i bezpłatnego używania. Art. 668 KC, stanowi, że Najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu. Zgoda na podnajem musi być udzielona przez właściciela na piśmie.

Inni czytali także: W co wyposażyć mieszkanie do wynajęcia

Przyjmowanie gości to inna sprawa

Co się stanie, jeżeli najemca często zaprasza gości, którzy pozostają w mieszkaniu przez kilka – kilkanaście dni? Ma do tego prawo! Należy pamiętać, że najemca może korzystać z wynajmowanego mieszkania w sposób komfortowy i nie ma żadnego obowiązku informować wynajmującego, kiedy i kogo zaprasza. Przez okres najmu może rozporządzać mieszkaniem, tak jakby stanowiło jego własność – o ile nie narusza warunków umowy najmy i wewnętrznych regulaminów administracji – na przykład spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.

W związku z tym może do niego przyjechać rodzina na święta lub może odwiedzać (również w nocy) najemcę partnerka lub partner. To najemca ponosi koszty związane ze wzmożoną eksploatacją lokalu mieszkalnego, która ma bezpośrednio wpływ na opłaty, na przykład: prąd, wodę czy gaz. Takie odwiedziny nie muszą być zgłaszane właścicielowi mieszkania.

?c=31721&m=1731130&a=387161&r=&t=html - Wynajem a goście - czy cykliczne przyjmowanie tych samych gości w wynajmowanym mieszkaniu to podnajem?

Gdzie jest granica na płaszczyźnie wynajem a goście ?

Granica między cyklicznym odwiedzaniem gości a bezpłatnym użytkowaniem jest płynna i w praktyce trudna do udowodnienia. Tak więc podstawą roszczeń właściciela jest dopiero fakt oddania lokalu lub jego części w odpłatny podnajem, lub bezpłatne używanie. Pozostałe sytuacje właściciela mieszkania, nie powinny w ogóle interesować, a najemcy martwić.

4/5 - (1 głos)
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas

Facebook

YouTube

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly