Wynajem krótkoterminowy wady i zalety 1 1200x675 - Wynajem krótkoterminowy - wady i zalety

Wynajem krótkoterminowy – wady i zalety

Spis treści

Na wynajem krótkoterminowy decyduje się coraz więcej Polaków, ponieważ nierzadko pozwala osiągnąć dużo wyższe zyski niż w przypadku formy długoterminowej.

Jednak aby na mieszkaniu nie stracić, warto sprawdzić, jakie są wady i zalety tego typu rozwiązania oraz zapoznać się z najważniejszymi zasadami związanymi z minimalizowaniem ryzyka “niskiego zainteresowania” lokalem.

Wynajem krótkoterminowy – najważniejsze zasady

Posiadając nieruchomość położoną w atrakcyjnej lokalizacji, nie musimy decydować się na wynajem długoterminowy, czyli podpisanie np. rocznej umowy z najemcą. Innym, równie opłacalnym sposobem na zagospodarowanie “wolnego” mieszkania jest forma krótkoterminowa, która z uwagi na stale rozwijającą się branżę turystyczną, może być bardzo dobrą inwestycją.

Wynajem krótkoterminowy przypomina ofertę hotelową, jednak bez tradycyjnej recepcji i kilkudziesięciu podobnych pokoi połączonych długim korytarzem.

Turyści, którzy podróżują wraz z rodziną albo cenią sobie wygodę, intymność oraz możliwość swobodnego korzystania ze wszystkich typowych udogodnień domowych, coraz częściej wybierają prywatne mieszkania, ponieważ nierzadko wyróżniają się one wyższym standardem oraz stosunkiem ceny do jakości. Co więcej, tego typu rozwiązania pozwalają korzystać z lokalu jak z własnego domu, czyli np. istnieje możliwość zaproszenia gości bez konieczności informowania o tym obsługi.

Warto jednak podkreślić, że nie każdy lokal nadaje się do wynajmu krótkoterminowego.

Największe szanse na zainteresowanie klientów mają mieszkania położone w atrakcyjnej lokalizacji, np. miastach turystycznych lub biznesowych, gdzie znajduje się dużo hoteli oraz atrakcji, np. oceanarium, hale koncertowe lub ciekawa architektura. Nie bez znaczenia jest również np. stan budynku, w którym mieści się nasza nieruchomość, okolica oraz sąsiedzi.

Kolejną, równie istotną kwestią jest aranżacja mieszkania i stan. Na stronach poświęconych rezerwacji hoteli, apartamentów i prywatnych mieszkań, konkurencja jest ogromna, dlatego należy zadbać o to, aby nasz lokal był atrakcyjny z punktu widzenia potencjalnego gościa oraz kusił swoim wyposażeniem, np. ekspresem do kawy, pralko-suszarką i zmywarką. Mieszkanie musi być również bezpieczne, zadbane i czyste, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na pozytywną opinię oraz polecenia.

Zalety wynajmu krótkoterminowego

Wynajem krótkotrwały jest ciekawym pomysłem, który pozwala zarabiać na posiadanych nieruchomościach przy jednoczesnej możliwości częstego sprawdzania stanu mieszkania, co w przypadku opcji długoterminowych często jest nierealne i krępujące dla najemców.

Do głównych zalet wynajmu krótkoterminowego należą:

Zysk

Forma krótkoterminowa pozwala zarobić na mieszkaniu więcej niż w przypadku wynajmu długoterminowego, co jest wynikiem wyższych stawek dobowych.

Kontrola

Możliwość każdorazowej wizyty w mieszkaniu po opuszczeniu go przez gości gwarantuje nam lepszą kontrolę jego stanu, w tym również czystości.

Błyskawiczna reakcja na uszkodzenia

Dzięki stałej kontroli stanu mieszkania, możemy szybciej reagować na drobne uszkodzenia i naprawiać je na bieżąco, co pozwala uniknąć większej awarii. Plusem jest również fakt, że goście często sami informują nas o problemach.

Bezpieczeństwo transakcji

W przypadku wynajmu krótkoterminowego opłaty są często pobierane z góry, co pozwala nam uniknąć ryzyka czekania na spóźniony przelew od najemcy.

Możliwość zmiany ceny

W przypadku wynajmu długoterminowego nie ma możliwości podniesienia ceny bez wcześniejszego porozumienia się z najemcą, dlatego często zmiana opłat wiąże się z koniecznością poszukiwania nowych lokatorów. W przypadku rozwiązań krótkoterminowych możemy swobodnie operować cenami, aby wyciągnąć jak najwięcej korzyści z wynajmu.

Wady wynajmu krótkoterminowego

Podobnie jak forma długoterminowa, również wynajem krótkoterminowy ma swoje wady i może się wiązać z ryzykiem np. zniszczenia mieszkania przez niesfornych gości. Aby uniknąć problemów, wielu inwestorów decyduje się na wprowadzenie wymogu zapłaty zwrotnej kaucji lub zamrożenia środków na karcie kredytowej klienta.

Decydując się na wynajem krótkoterminowy, musimy pamiętać o jego wadach:

Ryzyko

Brak stabilności w zainteresowaniu naszym mieszkaniem może zniechęcić, dlatego zanim zdecydujemy się, aby przeznaczyć swoje mieszkanie jako apartament dla turystów, warto wcześniej zorientować się, które miesiące należą do tzw. “sezonów martwych”.

Konieczność śledzenia trendów i rynku

Mieszkanie “na kilka dni” musi przyciągać uwagę potencjalnych gości, dlatego należy stale monitorować rynek nieruchomości pod kątem aktualnej ceny za dobę oraz trendów aranżacyjnych. Pamiętajmy, że nawet najnowocześniejszy wystrój, prędzej czy później, może stać się symbolem “braku gustu”. Z tego powodu, dla początkujących inwestorów zaleca się aranżowanie wnętrz w klasyczny sposób.

Koszty reklamy

Jeśli mieszkanie ma zacząć zarabiać, będzie mu potrzebna odpowiednia reklama, która zachęci potencjalnych gości do zarezerwowania u nas pobytu.

Dodatkowy sprzęt

Urządzenia typu żelazko, deska do prasowania lub lodówka są traktowane przez gości jako standard i podstawowe wyposażenie, jednak wraz z rozwojem rynku nieruchomości krótkoterminowych, może być konieczny zakup droższego sprzętu, np. ekspresu do kawy.

Konieczność stworzenia regulaminu

Regulamin jest ochroną, dlatego jego sporządzenie powinno być dla nas priorytetem. Warto w nim zaznaczyć, kiedy należy opuścić mieszkanie, gdzie zostawić klucze oraz czy w mieszkaniu można palić. Dzięki temu unikniemy ewentualnych niejasności lub nadużyć ze strony gości.

Autorką wpisu gościnnego jest Ola – redaktorka bloga fixly.pl.

Zobacz: Agencja nieruchomości Warszawa GOESTE – Butikowe biuro nieruchomości w serwisie google

5/5 - (2 głosy)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email