Zakup domu

W kilku słowach: Jak długo trwa zakup domu

Spis treści

Zakup domu. Bardzo dużo osób marzy o własnym domu. Wybór odpowiedniego domu nie jest taką prostą sprawą jakby się mogło wydawać.

Należy zwrócić uwagę na bardzo wiele kwestii. Mówi się, że zakup domu jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Z tego powodu czas zakupu domu tj. czas od podjęcia decyzji do znalezienia odpowiedniej nieruchomości i dokonania transakcji, jest bardzo zróżnicowany. Może wynosić od zaledwie kilku dniu, do kilku lub kilkunastu miesięcy, a w ekstremalnych przypadkach nawet do kilku lat.

Inni czytali także: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem i kupić dom? 10 kroków!

Pochopne podejmowanie decyzji nie jest dobrym pomysłem w ogóle, a już w szczególności jeśli chodzi o zakup domu. Często pierwszym krokiem jest postanowienie czy szukamy domu na własną rękę, czy zlecamy poszukiwania wymarzonego domu doświadczonemu pośrednikowi. Niezależnie od wyboru, najpierw powinniśmy przemyśleć kwestię dlaczego właśnie teraz chcemy kupić dom. Jaką mamy motywację do zakupu domu. Jest to niebagatelna rzecz, gdyż często determinuje czas jaki mamy na zakup domu. Wszystkie skomplikowane sytuacje życiowe mogą powodować skrócenie czasu jakim dysponujemy na zakup domu. Mam tu na myśli między innymi takie zdarzenia jak: bliską perspektywę powiększenia się rodziny, zmiana miejsca zamieszkania w związku ze zmianą pracy, rozwód, wyprowadzka z domu rodzinnego dorastających dzieci, podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży dotychczasowego mieszkania i wiele innych.

Zakup domu – określenie cech i cech naszego przyszłego nowego domu.

Należy zastanowić się nad powierzchnią domu, ilością pomieszczeń, stylem i wyglądem domu. Czy dom ma być z rynku pierwotnego, czy z wtórnego. Czy bardziej odpowiada nam dom do wprowadzenia, czy może jednak bierzemy pod uwagę remont. Istotna będzie wielkość działki, na której miałby się znajdować dom. Bardzo ważną kwestią jest lokalizacja. Mam tu na myśli zarówno położenie domu, jak i sąsiedztwo, dojazd do pracy, szkoły czy sklepu, infrastrukturę itd.

Zakup domu – zbadanie swoich możliwości finansowych.

Gdy dysponujemy odpowiednią gotówką, zakup domu może być szybciej zrealizowany. Natomiast, jeśli zakup domu będzie dokonywany przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego, to z pewnością sama procedura zakupu wydłuży się. Obecnie szacuje się, że czas potrzebny na uzyskanie kredytu (podpisanie umowy kredytowej) od momentu złożenia wniosku kredytowego, może wynieść od trzech do siedmiu tygodni.

Inni czytali także: Dom nad Zalewem Zegrzyńskim

Czas poszukiwań domu do zakupu może być różny. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Często etap poszukiwań weryfikuje nasze wstępne ustalenia, co powoduje, że czas na zakup domu wydłuża się. Gdy znajdziemy już odpowiednią ofertę, pamiętajmy o poświęceniu trochę czasu na sprawdzenie domu pod względem formalnym, prawnym i technicznym. Nie zapominajmy również o sprawdzeniu pełnej dokumentacji nie tylko domu, ale i działki na której dom stoi. Warto również zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – jeśli taki obowiązuje.

I na koniec warto zauważyć, że całościowy czas na zakup domu, może być również różny w każdym jednym przypadku, ze względu na gromadzenie niezbędnej dokumentacji potrzebnej do transakcji oraz termin wydania nieruchomości już po przeprowadzonej transakcji.

Zobacz naszą nieruchomość: Dom na sprzedaż Warszawa Wawer

Reasumując na całkowity czas poświęcony na zakup domu będzie się składać:

– czas na na podjęcie decyzji o zakupie,

– czas na planowanie zakupu,

– czas na poszukiwanie domu,

– czas na wybór i analizę oferty,

– czas na negocjacje, przygotowanie i przeprowadzenie transakcji,

– czas przekazania domu.

Zakup domu trwa w każdym przypadku odmiennie.

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email