Zakup mieszkania na wynajem 1200x675 - Zakup mieszkania na wynajem – jeszcze prywatny, czy już firmowy?

Zakup mieszkania na wynajem – jeszcze prywatny, czy już firmowy?

Spis treści

Zakup mieszkania na wynajem w ramach działalności gospodarczej czy w ramach najmu prywatnego?

Kiedy fiskus potraktuje przychody z wynajmu nieruchomości jako zastrzyk gotówki do rodzinnego budżetu, a kiedy jako przychody z działalności gospodarczej? Od tej decyzji wiele zależy. Najem prywatny rozlicza się bowiem na korzystniejszych warunkach niż najem w ramach działalności.

Rozliczenie najmu korzystniejsze dla osoby prywatnej

Przy prywatnym wynajmie, podatnik ma możliwość skorzystania z prostego sposobu rozliczania się ryczałtem. Wówczas osobę fizyczną obowiązuje stawka 8,5% liczona od przychodów (o ile podatnik w roku podatkowym nie osiągnie przychodu z najmu więcej niż 100 000 zł). Jeżeli przekroczy kwotę 100 000 zł, stawka podatku wyniesie 12,5% od nadwyżki przychodów 100 000 zł. Jeżeli osoba prowadząca działalność wynajmuje mieszkanie w ramach prywatnego najmu, może także skorzystać z korzystnej stawki ryczałtu.

Najem można rozliczać również na zasadach ogólnych.

Wówczas dochód uzyskany z najmu przez osobę fizyczną jest opodatkowany według skali podatkowej, czyli 17 lub 32% – dla dochodów powyżej 85528 zł. Z zasad ogólnych może skorzystać osoba prywatna, jak również przedsiębiorca. Różnica jest taka, że w przeciwieństwie do firmy, wynajmujący mieszkanie prywatnie nie musi prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Przedsiębiorcy powinni rozliczać najem z urzędem skarbowym na wspomnianych wcześniej zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o ile nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej. Ryczałt ma jednak wyższą stawkę, niż jest to w przypadku najmu świadczonego przez osobę fizyczną – wynosi 17%.

Kiedy kończy się prywata a zaczyna biznes?

Zasady rozliczenia wydają się banalnie proste, ale nie jest tak do końca. Wybór formy rozliczenia zależy bowiem od tego, czy zakup mieszkania jest z przeznaczeniem na najem prywatny czy planowany jest zakup mieszkania na wynajem w ramach działalności gospodarczej. Jak rozróżnić najem prywatny od tego w ramach działalności gospodarczej? Trudno dokonać oceny, kiedy przepisy prawa nie określają jasno, czym w ogóle jest najem, a tym bardziej najem krótkoterminowy lub długoterminowy.

Inni czytali także: Podział mieszkania na dwa mniejsze

Ogólnie przyjmuje się, że najem prywatny jest wtedy, gdy nie jest związany bezpośrednio z prowadzoną firmą, nie ma zorganizowanego charakteru i nie jest prowadzony na szeroką skalę.

Wszystkie te aspekty można różnie intepretować. Warto przyjąć, że wtedy gdy najem zaczyna przynosić takie zyski, że dochód staje się głównym źródłem utrzymania – wówczas należy zaliczyć go do najmu prowadzonego w ramach firmy. Tym bardziej, jeśli aktywność związana z najmem jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły.

Najem z pewnością powinien być więc zaliczany do aktywności przedsiębiorczej, jeżeli cyklicznie inwestuje się w zakup mieszkań na wynajem i osiąga się regularne zyski z wynajmu kilku nieruchomości jednocześnie przez dłuższy czas, lub jeśli współpracuje z profesjonalnymi firmami, np. związanymi z zarządzaniem nieruchomościami.

Rząd planuje przeprowadzanie zmian w rozliczaniu najmu, które doprecyzują kwestie najmu krótko i długoterminowego, a także prywatnego i w ramach działalności gospodarczej. Do tego czasu, przed zakupem mieszkania na wynajem w ramach działalności gospodarczej lub w ramach najmu prywatnego, warto pytać naczelnika urzędu skarbowego o indywidualną interpretację podatkową.

 

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *