Zamieszkaj w kościele, zamieszkaj w fabryce, zamieszkaj w stodole

Zamieszkaj w kościele – drugie życie obiektów

Spis treści

Gdyby jeszcze kilka lat temu ktoś powiedział: „Zamieszkaj w kościele” byłoby to odebrane jako żart. Jednak rynek nieruchomości jest dość kreatywny. Pomimo bardzo dużej ilości przepisów regulujących każdy aspekt związany z nieruchomościami od budowania, użytkowania, użyczania czy sprzedawania to i tak pozostaje trochę miejsca na pomysłowe osoby, które potrafią podejść do niektórych zagadnień w sposób niekonwencjonalny.

Mieliśmy już kilka pomysłowych metamorfoz, które okazały się być bardzo odważną a przy tym trafioną zagrywką. W niektórych lokalnych rynkach spowodowały one nawet nowy trend. Co ciekawe występowały i występują one coraz częściej w Polsce i pomimo dość konserwatywnego podejścia społeczeństwa – znajdują one swoich wielbicieli.

Zamieszkaj w fabryce.

Tak w miejscach, w których w ubiegłym systemie gospodarczym trzeba było prawie przymusowo chodzić i wykonywać pracę. Miejsca te nie kojarzyły się jakoś specjalnie z przytulnością, spokojem, ogniskiem domowym, relaksem. A jednak. Architekci potrafili przerobić popadające w ruinę fabryki w mieszkania o charakterze loftowym. Całkiem odmienna stylistyka od tej, do której przyzwyczaiły nas klasyczne mieszkania. Piękne wysokie pokoje – wypełnione surowością. Całkowite przeciwieństwo architektury z blokowisk. W loftach nagle w dobrym tonie było prowadzenie na zewnątrz ścian przewodów elektrycznych. Takich zwykłych. Nagle przestały być potrzebne piękne żyrandole, które zostały zastąpione zwykłymi żarówkami wiszącymi luźno na przewodach. Co odważniejsi potrafili zbudować dużą część mebli z odpadkowych euro palet. W loftach było bardzo dużo miejsca na kreatywność. Taki styl mieszkań na tyle się spodobał, że niektórzy deweloperzy zaczęli budować od podstaw budynki z lokalami o charakterze loftowym. I bardzo dobrze – zróżnicowanie jest bardzo potrzebne.

Inni czytali także: Prawo pierwokupu w praktyce

Zamieszkaj w stodole.

Kolejną dość szokującą na pierwszy rzut oka opcją było przerabianie zaniedbanych stodół na domy mieszkalne. Dużą pokusą do takich działań są przepisy, które pozwalają odtwarzać zaniedbane budynki. W tych odtwarzaniach jeśli chodzi o zagospodarowanie wnętrza to istnieje dość duża możliwość do interpretacji przepisów i z takiej klasycznej stodoły ze skośnym dachem można zrobić naprawdę porządną chałupę z uwzględnieniem nowoczesnych trendów architektury wnętrz. Stodoły takie szczególnie na Mazurach mają ogromny atut. Znajdują się czasami w bezpośredniej granicy z jeziorami. Wg aktualnych przepisów budowanie w odległości poniżej 100m od zbiorników wodnych jest bardzo trudne a czasami prawie niemożliwe. Przekształcenie takiej stodoły na dom daje możliwości bardzo fajnego zagospodarowania istniejących już zabudowań – gdzie bardzo fajnie można połączyć historię z nowoczesnością.

Zamieszkaj w kościele.

Inni czytali także: Hotel na sprzedaż

To jeszcze nie jest tak popularne, ale w związku z coraz większym oddzielaniu się społeczeństwa od kościołów te będą coraz częściej pojawiały się puste. W Polsce raczej nie prędko to się stanie, ale w krajach zachodnich będą pojawiały się kościoły na sprzedaż. Ciężko powiedzieć, w jaki sposób zostaną one przekształcane. W tego typu zabudowy bardzo często będzie bardzo ścisły nadzór konserwatorów zabytków, którzy mogą dość mocno blokować pomysły silnej ingerencji w aranżację wnętrza. Nie mniej kościoły są chyba najlepiej położonymi budowlami w każdej miejscowości i lokalizacja takich nieruchomości będzie niejednokrotnie bardzo atrakcyjnym aspektem. Około 10% społeczeństwa to osoby lubiące inność. Nie podążają za tłumem, zadają dużo pytań, mają odwagę chodzić pod prąd. To właśnie te osoby najczęściej będą pierwsze chciały doświadczyć czegoś nowego. Dla rynku nieruchomości to na pewno coś ciekawego. Coś, co urozmaica powtarzalne zabudowy oraz oczekiwania.

Wybrane oferty nieruchomości:

Dom na sprzedaż Warszawa Rembertów

Dom na sprzedaż Warszawa Wawer

Dom na sprzedaż Jabłonna

Dom na sprzedaż Zalesie Górne

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *