Nowe otoczenie zmiany stylu życia cz. I 1200x675 - Nowe otoczenie - zmiany stylu życia - cz. I

Nowe otoczenie – zmiany stylu życia – cz. I

Spis treści

Podjęcie decyzji o nowym miejscu i zmiany stylu życia jest dla człowieka jedną z najistotniejszych decyzji w życiu.

Jako architekt wielokrotnie byłam proszona o wybór najlepszej działki dla moich klientów. Zawsze należało zacząć od analizy potrzeb rodziny, która poszukuje miejsca dla siebie do harmonijnego rozwoju. Najpierw należy wyobrazić sobie jaki styl życia pragniemy prowadzić. Czy chcemy utrzymać styl obecny, czy też zaprojektować sobie życie na nowo. Zawsze lepiej projektować wszystko w nowej wersji, uruchomić kreatywną wyobraźnię, by było lepiej, piękniej, szczęśliwiej, bardziej spokojnie niż dotychczas

Na temat zmiany stylu życia ludzi powstało wiele prac badawczych.

Pracowały nad nimi takie osobowości jak – Le Corbusier urbanista, rzeźbiarz, architekt, Frank Lloyd Wright, i polskie Adamczewska Wejhert, Halina Skibniewska.

Wszyscy oni traktowali miejsce do mieszkania dla człowieka jako priorytet i uważali że człowiek, jako element integralny przyrody najlepiej funkcjonuje w naturalnej przestrzeni przyrodniczej, wśród drzew, kamieni, wody i wiatru. O tym mówi starochińska sztuka kreowania przestrzeni Feng Shui, która jest sztuką dbania o harmonijne połączenie istoty ludzkiej z naturalną przyrodą.

Kluczem do życia w dobrobycie jest zadanie sobie pytań – jak chcemy żyć? czy kupujemy dom, działkę dla swojego dobrobytu, samodzielnie wykreowanego stylu życia, czy dla kogoś kto nam narzuca jakiś schemat myślowy?

Inni czytali także: Stary dom a remont

Zmiany stylu życia – należy zadać pytanie, jaki krajobraz chcemy mieć wokół siebie.

Czy chcemy mieć dużo sąsiadów i potrzebujemy krajobrazu industrialnego miejskiego widocznego przez okna, bo to daje nam poczucie bezpieczeństwa? Czy zależy nam na widokach z okien i kontemplacji wschodów i zachodów słońca? Przykłady osiedli gdzie projektanci pomyśleli o widokach z okien i połączeniu zabudowy wielorodzinnej z piękną przyrodą w Warszawie to osiedla Grenadierów i Arbuzowa. Są w nich mieszkania, w których łączy się zalety mieszkania w centrum miasta z krajobrazami jak z mazurskiej chaty. To już unikalny efekt, gdyż obecnie deweloperzy mają drogie tereny i dużo mniej przestrzeni na założenia krajobrazowe niż w latach 60-70 tych. W luksusowych współczesnych osiedlach efekt mieszkania z kimś okno w okno jest standardem.

Czy chcemy codziennie dojeżdżać do pracy w centrum miasta? Ten aspekt stylu życia, wyśmiewanego w filmie Miś, gdzie mężczyzna opowiada o zjadaniu śniadania na kolację by był czas na dojazd do pracy odchodzi już w daleką przeszłość. Człowiek współczesny odchodzi od konieczności dalekich dojazdów do pracy. Praca zdalna, prowadzenie biura w domu i dawny styl życia w którym żadne dojazdy do pracy nie były konieczne powraca. Wybór miejsca pracy blisko domu pociąga za sobą wiele nowych elementów stylu życia. Istotna staje się przestrzeń rodzinna, miejsce do wypoczynku wśród przyrody.

Pojawia się konieczność wygospodarowania w domu miejsca do pracy.

Taki podstawowy gabinet z komputerem gdzie jest dostęp do bazy klientów, miejsce do spotkań z kontrahentami, warsztatu do wykonywania osobistej działalności. Odchodzi też w przeszłość konieczność dowożenia dzieci do renomowanych szkół. Wiedza jest dostępna dla każdego kto jej potrzebuje. Internet daje dostęp do całej wiedzy na świecie. Wraca idea Miasta Ogrodu, gdzie wypoczynek i przebywanie w pięknym przyrodniczo miejscu jest podstawową potrzebą każdego. Oddychanie czystym powietrzem, przebywanie wśród piękna staje się istotnym elementem życia dostępnym dla wszystkich.

Człowiek żyjący w dobrobycie ma przestrzeń na miłość, na spędzanie czasu z rodziną i ludźmi których ceni.

Pojawia się przestrzeń na uczucia, której w przestrzeni ludzi żyjących w niedostatku jest dużo mniej. Coraz bardziej wartościowy jest dostęp do własnego ogrodu. Ogród nabiera innego wymiaru. W przestrzeni człowieka żyjącego w ubóstwie ogród był przestrzenią pracy, miejscem gdzie hodowało się zwierzęta, magazynowało sprzęt i przedmioty. Czasem widuje się ogrody pełne przedmiotów, starych samochodów, okien, ogrody magazyny części zamiennych do życia. To są ogrody pełne ubóstwa. W ogrodzie człowieka żyjącego w dobrobycie ogród staje się letnim pokojem, miejscem wypoczynku i uprawy ulubionych roślin. Jest ważną przestrzenią należącą do domu.

Kursy nieruchomości

Nieruchomości za granicą

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dołącz do nas

Facebook

YouTube

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly